Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs

Zaļais Dzelzceļš

Projeks “Zaļais Dzelzceļš” Est-Lat 24 (Green Railway)

Bijušo dzelzceļa līniju pielāgošana videi draudzīgā tūrisma maršrutā

Uzmanīgi vērotāji gan Dienvidigaunijas, gan arī Latvijā Vidzemes teritorijā var pamanīt vecā dzelzceļa uzbērumus. Šie uzbērumi atgādina par laikiem, kad vilcieni devās cauri pilsetām un dāžādiem ciematiem vairākas reizes dienā, lai pārvadātu cilvēkus, kā arī dažādus produktus. Lai gan dzelceļa līnijas ir slēgtas vairākus gadus, dabā arvien ir saglabājušes šie izveidotie ceļi.
Vēsturiskais dzelzceļa tīkls, kā vērtīgs kultūrvēsturiskais mantojums,  tiks izmantots kā pamats, lai izveidotu jaunu tūrisma maršrutu, kas dod mums iespēju attīstīt unikālu tūrisma produktu Igaunijā un Latvijā. Maršruts ir ainaviski dažāds un, tā kā tas ved pa vecajām dzelzeļa līnijām, tas ir līdzens, bez lieliem kāpumiem un kritumiem un ir ļoti piemērots dažāda vecuma ceļotājiem.

Projekta mērķi:
Galvenais “Zaļā Dzelzceļa” projekta mērķis ir radīt jaunu un interesantu tūrisma maršrutu, izmantojot kādreizējo šaursliežu dzelzceļa veidotās līnijas Dienvid Igaunijā un Vidzemē. Gan vietējie iedzīvotāji, gan arī ceļotāji varēs izmantot vecā dzelzceļa maršrutu pārgājieniem un velo braucieniem.
Plānots ir izveidot aptuveni 750km garu maršrutu, kas ietver arī aptuveni 290km kādreizējās šaursliežu līnijas. Dienvidigaunijā maršruts vīsies caur tādām stacijām, kā Ikla, Kilingi-Nõmme, Mõisaküla, Viljandi, Valgu, Valku un caur Monisti savienojoties ar Vidzemi caur Api, Ranka, Melturi, Valmiera, Limbaži, Puikule, Ainaži, Aloja, Mazsalaca un Rūjiena.
Kā arī Latvijas teritorijā ir plānots iekļaut arī šaurszliežu dzelzceļa posmu: Alūksne – Gulbene, kur arvien kursē bānītis, kas būs kā papildus aktivitāte ceļotājiem.

Projekta aktivitātes: 
-Kājāmgājēju un velomaršruta izveidošana un tā marķēšana, kā arī  maršrutā esošo tūrisma objektu infrastruktūras atjaunošana.
-Zaļo dzelzceļu sadarbības tīkla izveidošana un tā uzlabošana, lai projekta partneri iegūtu zināšanas un pieredzi kā attīstīt Zaļos ceļus arī nākotnē.
-Zaļo Dzelzceļu maršruta vispusīga popularizēšana

Projekta partneri:
Vidzemes Tūrisma asociācija (Projekta Vadošais partneris),
Latvijas Zaļo ceļu asociācija, Alojas novada dome, Alūksnes novada dome, Apes novada dome, Amatas novada pašvaldība, Kocēnu novada dome, Mazsalacas novada pašvaldība, Rūjienas novada pašvaldība, Salacgrīvas novada dome, Valkas novada dome, Gulbenes novada dome, Limbažu novada pašvaldība, Valmieras pilsētas pašvaldība, Vecpiebalgas novada pašvaldība, Pašvaldības aģentūra “Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs”, Viljandi Linnavalitsus, Viljandi Vallavalitsus, Halliste Vallavalitsus, Mulgimaa Arenduskoda MTÜ, Valga Linnavalitsus, Taheva Vallavalitsus, Mõniste Vallavalitsus, Mõisakula Linnavalitsus.
Projekta ilgums: 01.03.2017 – 30.04.2019
Projekta budžets: 1 174 938.10 euro, Igaunijas – Latvijas programmas atbalsts: 998 697.36 EUR

Papildus informācija par projektu: projekta koordinatore Cēsu pašvaldībā Madara Zariņa, tel. 29223938, e-pasts:

Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild autors un tā neatspoguļo Igaunijas – Latvijas programmas vadošās iestādes oficiālo viedokli.

Projekta ziņas

15.10.2018. “Zaļais Dzelzceļš” Cēsu novada posmā ir tikuši uzstādīti divi informācijas stendi

Daudzi interesenti Cēsu Tūrisma informācijas centrā  jau iepazinuši velo un kājāmgājēju maršrutus, kas ved pa kādreizējām dzelzceļa līnijām, iepazīstoties ar projekta “Zaļais Dzelzceļš” bukletu. Visus interesentus informējam, ka Cēsu novadā tikuši uzstādīti divi “Zaļais Dzelzceļš” informācijas stendi.

31.07.2018. Atklāj „Zaļo Dzelzceļu” posmus 

“Zaļo Dzelzceļu” posmu atklāšanas pasākumi turpināsies līdz pat rudenim. Tuvākais pasākums “Izzinošais velo piedzīvojums “Zaļie dzelzceļi” ir gaidāms 5.augustā. Pasākuma laikā paredzēts, gida pavadībā, doties no Jaunpiebalgas uz Dzērbeni un atpakaļ, pa kādreizējo dzelzceļa līniju Ieriķi – Gulbene.

13.02.2018.  Liela interese par „Zaļajiem Dzelzceļiem”
Veiksmīgi aizvadītas starptautiskās tūrisma izstādes Rīgā un Tallinā, kur Igaunijas – Latvijas projekts „Zaļie Dzelzceļi” piedalījās ar jauno stendu.

26.01.2018. Esi pirmais „Zaļajos Dzelzceļos”!
2.februārī, plkst. 12:30 dodies uz starptautiskās tūrisma izstādes „Balttour 2018” “Apceļo Latviju”halles stendu A14, kur Vidzemes Tūrisma asociācija prezentēs un atklās Igaunijas – Latvijas projekta „Zaļie Dzelzceļi” tūrisma maršruta karti.

06.11.2017. Alūksnē notiks seminārs par Zaļo dzelzceļu attīstību
22. novembrī Alūksnē, mākslas skolas telpās (O. Vācieša ielā 2) notiks Igaunijas -Latvijas programmas projekta “Zaļais dzelzceļš” (Green Railway) tematiskais darba seminārs “Kā attīstīt Zaļo dzelzceļu lauku teritorijās?” (“How to develop Greenway in rural areas?”)

13.06.2017.  Projekta “Green Railways” partneri iepazīstas ar Eiropas labāko Zaļo ceļu
No 4. jūnija līdz 6. jūnijam Cēsu Tūrisma centrs kopā ar projekta “Green Railways” partneriem no Vidzemes un Dienvidigaunijas devās pieredzes apmaiņas braucienā, lai ar velosipēdiem iepazītu 125km garo Zaļo ceļu Vennbahn.

13.04.2017. „Zaļie dzelzceļi” – jauns tūrisma maršruts Vidzemē un Dienvidigaunijā, kurš ved pa bijušajām dzelzceļa līnijām
4. aprīlī Limbažu novada bibliotēkā norisinājās projekta “Zaļie dzelzceļi” atkāšanas pasākums, kurā piedalījās partneri no 16 Vidzemes un 8 Dienvidigaunijas pašvaldībām. Projekta viens no partneriem ir P/A “Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs”, kas organizēs un vadīs velomaršruta posma marķēšanu Cēsu novada Vaives pagastā.

29.03.2017. Preses konference par “Green Railway” projekta atklāšanu

Otrdien, 4. aprīlī, plkst.12:00 mediju pārstāvji aicināti uz „Green Railway” projekta atklāšanai veltītu preses konferenci Limbažu Galvenajā bibliotēkā (Parka 23, Limbaži). Projekta partneris ir arī pašvaldības aģentūra “Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs”, kas organizēs un vadīs velomaršruta posma marķēšanu Cēsu novada Vaives pagastā.